budowa drogi

Jaka pora roku najlepiej nadaję się do budowy nasypów drogowych?

Prace ziemne wymagają nie tylko wiedzy i doświadczenia oraz odpowiednio dobranych maszyn, ale także powinny zostać rozpoczęte w terminie, który pozwoli uniknąć problemów z ich wykonywaniem. Z tego względu najczęściej różnego rodzaju budowy rozpoczynane są wiosną oraz jesienią. Jaka pora roku ułatwia budowę nasypów drogowych? Na co zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję? Podpowiadamy.

Nasyp drogowy, czyli co?

Większości z nas termin „nasyp drogowy” niewiele mówi. Nie ma w tym nic dziwnego, bo na co dzień nie zajmujemy się przecież pracami ziemnymi. Ich wykonanie powierzamy specjalistom – podczas budowy nasypów drogowych współpracują ze sobą różni eksperci, których zadaniem jest m.in. wykonanie badania gruntu oraz dobór odpowiedniego kruszywa, które posłuży do budowy nasypu drogowego. Nasyp drogowy to budowla ziemna, która znajduje się powyżej powierzchni terenu. Na nim kładziona jest nawierzchnia drogowa, po której możemy poruszać się samochodami.

Kiedy przystąpić do prac związanych z budową nasypu drogowego?

Prace ziemne związane z budową nasypów drogowych najczęściej rozpoczynane są wiosną, dzięki czemu mogą trwać nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Jest to ważne, bo budowa lub modernizacja dróg wymuszają odpowiednio szybkie oddanie ich do użytkowania. W przypadku zastosowania każdej z metod budowy nasypu drogowego liczy się pogoda – praca podczas ulewnego deszczu, a także pojawiających się jesienią przymrozków i zimowych mrozów jest nie tylko bardzo uciążliwa, ale także wiąże się z większym ryzykiem osiadania gruntu.

Nasyp drogowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje poprzez stworzenie kolejnych warstw z różnego rodzaju materiału sypkiego np. kruszywa, które dobierane jest pod względem rodzaju do specyfiki terenu. Dzięki temu nasyp nie osiada, a ułożona na nim nawierzchnia nie ulega szybkiemu uszkodzeniu na skutek pękania. Wykonawstwem nasypu drogowego powinni zajmować się specjaliści, bo dzięki ich wiedzy i doświadczeniu niwelowane jest ryzyko popełnienia błędów w czasie prowadzenia prac ziemnych. Mogą one być związane zarówno z nieodpowiednim dobraniem naturalnych parametrów fizycznych gruntu, jak i działaniem czynników środowiskowych.