skład kruszywa

Od czego zależą ceny kruszywa?

Kruszywo znajduje zastosowanie na różnych etapach budowy, służąc zarówno w celu utwardzania podłoża, jak i do produkcji m.in. betonów oraz zapraw. Jego ceny dynamicznie rosną, co ma związek z działaniem wielu czynników m.in. ze wzrostem cen paliwa, które niezbędne jest do transportu kruszywa. Co jeszcze wpływa na ceny kruszywa? Czy możliwe jest ograniczenie związanych z jego zakupem kosztów? Wyjaśniamy.

Czym jest kruszywo i jakie znajduje zastosowanie?

Kruszywo budowlane to materiał pochodzenia mineralnego, który pozyskiwany jest przede wszystkim metodami kopalnianymi. Kruszywo jest materiałem sypkim, który różni się pod względem granulacji oraz zastosowania. Od niedawna ten podstawowy materiał budowlany poddawany jest recyklingowi, dzięki czemu bezużyteczny gruz może zostać ponownie wykorzystany, co obniża koszty związane z budową.

Co wpływa na cenę kruszywa?

Na cenę kruszywa oddziałują różne czynniki. Zaliczamy do nich m.in. koszty produkcji, które uwzględniają cenę niezbędnych do pozyskania kruszywa paliw. To dzięki nim możliwe jest korzystanie z maszyn i urządzeń, np. profesjonalnych kruszarek, służących w celu rozdrobnienia materiału, który później zostanie wykorzystany na placu budowy. Na cenę kruszywa wpływają także m.in.:

  • koszty związane z jego transportem,
  • koszty związane ze składowaniem kruszywa,
  • opłaty i podatki.

Cena kruszywa uzależniona jest także od tego, czy kupujemy materiał od producenta. Jeżeli zaopatrujemy się w składach materiałów budowlanych, które prowadzone są przez pośredników, to cena kruszywa uwzględnia także marżę.

Recykling kruszywa jako sposób na znaczne oszczędności

Na placu budowy, np. po wyburzeniu budynku lub skuwaniu betonu, pozostaje gruz, który możemy ponownie wykorzystać. W celu rozdrobnienia materiału stosowane są specjalne kruszarki do betonu, dzięki którym może on zostać poddany recyklingowi oraz ponownie wykorzystany. Zyskujemy w ten sposób tani, pełnowartościowy materiał budowlany, który może posłużyć np. do utwardzenia nawierzchni.