układanie kostki

Ile kosztuje korytowanie gruntu pod kostkę brukową?

Zanim ułożymy kostkę brukową, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi z wykonaniem korytowania gruntu. Sprawdź, na czym polega korytowanie i ile trzeba zapłacić za taką usługę.

Czym jest korytowanie gruntu?

Kostka brukowa uchodzi za najczęściej używany materiał do wykonywania różnego rodzaju nawierzchni – dróg, chodników, podjazdów. Jest też stosowana w zdobieniu tarasów, ogrodów i innych reprezentacyjnych miejsc w obrębie domowej przestrzeni. Przed ułożeniem kostki brukowej należy najpierw przygotowywać i ustabilizować podłoże. Temu służy między innymi korytowanie gruntu pod kostkę brukową. Polega ono na zebraniu wierzchniej warstwy gruntu na określonej głębokości za pomocą specjalistycznego sprzętu ciężkiego do prac ziemnych, po to by móc położyć w danym miejscu nawierzchnię.

Na ogół korytowanie gruntu pod kostkę wykonuje się na głębokość od 20 do 50 centymetrów, a konkretna wartość jest uzależniona od rodzaju terenu, planowanego obciążenia czy grubości kostki brukowej. Jeśli kostka brukowa ma służyć jako podjazd do garażu, to głębokość koryta powinna wynosić nie więcej niż 35-40 centymetrów. Należy też pamiętać o pozbyciu się wszelkiej roślinności i korzeni podczas zbierania gruntu. Korytowanie finalizujemy poprzez ubicie i zagęszczenie podłoża.

Układanie kostki brukowej i korytowanie – za co tak naprawdę musisz zapłacić?

Poszczególne firmy budowlane używają różnych przeliczników, ale zazwyczaj cena usługi związanej z układaniem kostki brukowej obejmuje między innymi jej zakup, wywóz urobku, transport maszyn i materiałów budowlanych, zrobienie podbudowy czy sprzątanie. Koszt kupna kostki brukowej wynosi od 20 do 80 złotych za m2, a cena zależna jest od rodzaju kostki. To jednak nie koniec wydatków, albowiem firmy budowlane naliczają opłaty za przygotowanie, zagęszczanie i korytowanie gruntu. Na cenę korytowania gruntu składa się zarówno sama robocizna, jak i koszt wynajęcia sprzętu budowlanego – koparek do wykonywania wykopów, pojazdów do wywożenia gruntu i zagęszczarek. Całkowity koszt usługi układania kostki wraz z korytowaniem jest uwarunkowany regionalnie. W Łodzi za taką usługę obejmującą również dostarczenie materiałów trzeba zapłacić od 80 do 100 zł za m2, ale już w Warszawie i Wrocławiu ceny wahają się od 120 do 300 złotych za m2. Ostateczna cena jest jednak uzależniona od tak wielu czynników, że najlepiej samemu uzyskać informacje dotyczące kosztów usługi bezpośrednio od wykonawców w danym regionie.