wywrotka

Czym są pojazdy i maszyny samowyładowcze?

Maszyny samowyładowcze to urządzenia niezwykle użyteczne na placach budowy. Wyjaśniamy, w jaki sposób usprawniają i przyśpieszają prace budowlane oraz jakie ich rodzaje wyróżniamy.

Do czego służą „wywrotki”?

Maszyny samowyładowcze, określane też bardziej popularnym mianem „wywrotek”, to ciężarowe samochody dostawcze wyposażone w skrzynie umożliwiające szybkie opróżnienie ładunku. Są szczególnie pomocne na placach budowy, na których istnieje potrzeba dostarczenia i nasypania piasku, żwiru, gruntu czy jakiegokolwiek materiału skalnego bądź gruntowego służącego do zasypywania wykopów oraz innych prac budowlanych. Można nimi przewozić również wiele innych rzeczy, dlatego wywrotki są wykorzystywane też w innych branżach – na przykład transportowej. Ze względu na swoją funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania wiele firm transportowych i budowlanych, w tym również nasza, uzupełnia swoje tabory poprzez zakup maszyn samowyładowczych.

Jak działają samochody samowyładowcze? Pojazdy samowyładowcze posiadają specjalne hydrauliczne sterowanie ułatwiające przechylanie skrzyni ładunkowej. Można je przechylać zarówno do tyłu, jak i na bok, dlatego rozładunek jest o wiele prostszy niż w przypadku zwykłych samochodów ciężarowych.

Rodzaje maszyn samowyładowczych

Istnieje kilka rodzajów wywrotek, które dzielimy według ich dopuszczalnej masy całkowitej. Klasyczne wywrotki dwuosiowe, tak zwane wywrotki lekkie, to pojazdy o najmniejszym możliwym udźwigu – od 6,6 do 18 ton. Można nimi przewozić niewielką ilość materiałów, narzędzi i części budowlanych w trakcie prac ziemnych prowadzonych na mniejszą skalę. Pojazdy z większą  dopuszczalną masą całkowitą – od 18 do 32 ton – nazywane są wywrotkami półciężkimi i ciężkimi. Są to wywrotki trzyosiowe oraz wywrotki z przyczepami czteroosiowymi, których używają pracownicy naszej firmy, po to, by móc dostarczać na plac budowy dużą ilość kruszyw i innych materiałów budowlanych wykorzystywanych w dużych robotach ziemnych.