fundamenty

Jaka pora roku jest najlepsza na wymianę gruntu pod fundamenty?

Niejednokrotnie, aby postawić fundamenty pod dom czy budynek przemysłowy niezbędna jest wymiana gruntu, bo niektóre z nich się do tego nie nadają. Jednak należy pamiętać, że nie każda pora roku jest ku temu odpowiednia.

Kiedy należy rozważyć rezygnację z wymiany gruntów pod fundamenty?

Istnieje wiele przeciwwskazań do kładzenia fundamentów na danym gruncie. Może ono wiązać się ze sporym ryzykiem zaistnienia wielu wad konstrukcyjnych, gdy zdecydujemy się na budowę obiektu budowlanego na terenach podmokłych, sąsiadujących z akwenami wodnymi, na obszarach dawnych wyrobisk czy w miejscach, gdzie gleby mają słabą nośność.

Barierę w rozpoczęciu tych prac budowlanych mogą stanowić też czynniki atmosferyczne związane z konkretnymi porami roku. Zdecydowanie nie zaleca się wymiany gruntów w okresie zimowym, szczególnie gdy zimą panowały wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe w postaci długo utrzymujących się niskich temperatur. Jako doświadczony wykonawca robót budowlanych wiemy, że zamarznięta ziemia może uniemożliwić przeprowadzenie skutecznych prac ziemnych, aczkolwiek zawsze warto wykonać badanie gruntów, gdyż stopień zamarznięcia ziemi nie jest taki sam w każdym regionie kraju.

Kiedy warto rozpocząć wymianę gruntów pod fundamenty?

Z uwagi na powyższe, powinno się wyznaczyć wymianę gruntów pod fundamenty w pierwszym kwartale roku, czyli mniej więcej w okresie marcowo-kwietniowym, bo przeważnie właśnie wtedy kończą się mrozy. Oczywiście czasem zima ustępuje już wcześniej na skutek ocieplenia klimatu, ale najbezpieczniej założyć, że to w marcu lub kwietniu nastąpi jej kres. Ewentualne przymrozki pojawiające się niekiedy wczesną wiosną nie powinny zaburzyć harmonogramu prac związanych z przygotowywaniem gruntu do budowy hal produkcyjnych czy innych obiektów.

Koniec robót powinien przypadać na październik lub listopad, gdyż jeszcze wtedy pogoda jest optymalna i nie występują mrozy. Za to nie jest zalecane, by w tych miesiącach dopiero rozpoczynać pracę, wykonać wykopy i liczyć na ich kontynuowanie wiosną, bo zbyt niskie temperatury mogą zniszczyć strukturę posadowionego gruntu.

Trzeba jednakże pamiętać, że nawet wiosną może dojść do takiego zniszczenia na skutek roztopów. Choć przemarznięta ziemia nadal jest szczelna, to już zewnętrzna warstwa często ulega uplastycznieniu. Dlatego w takim przypadku należy usunąć zamarznięte warstwy jeszcze przed postawieniem fundamentów.